سفرنامه شهر گوانگجو

شهر گوانگجو چین که به نام‌های دیگری مثل کانتون «Canton» نیز مشهور است، مرکز استان گوانگدونگ بوده و پرجمعیت‌ترین شهر این استان می‌باشد.(۱۲ میلیون نفر) این شهر در جنوب کشور چین و روی رودخانه پرل واقع شده است. از همسایگان آن می‌توان به هنگ‌کنگ در جنوب-جنوب‌شرقی شهر و در فاصله ۱۲۰ کیلومتری و نیز، منطقه خودمختار ماکائو در جنوب شهر و در فاصله ۱۴۵ کیلومتری آن اشاره کرد. گوانگجو تاریخی ۲۲۰۰ ساله داشته و پایانه اصلی بخش آبی جاده ابریشم می‌باشد.
گوانگجو امروزه به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز حمل و نقل و نیز، از مهم‌ترین بنادر کشور چین است. این شهر، یا بهتر بگوییم، کلان‌شهر، یکی از سه شهر بزرگ چین بوده و به دلیل کشیده شدن آن تا نزدیکی شهر‌های اطراف از جمله شهر فوشان، دونگوان، ژونگشان و شنژن، یکی از بزرگترین تراکم‌های شهری جهان را به وجود آورده است. گوانگجو یکی از پنج شهر ملی مرکزی چین (China’s Five National Central Cities) می‌باشد. گوانگجو در رده‌بندی شهری، به عنوان یک شهر Alpha-Global شناخته می‌شود.
در سال‌های اخیر، رشد قابل توجه ای در تعداد خارجی‌های دارای اقامت و مهاجران به وجود آمده است. این مهاجران اغلب از کشور‌های جنوب شرقی آسیا، خاورمیانه، اروپای شرقی و به خصوص، از آفریقا می‌باشند و همین، موجب شده تا به گوانگجو، لقب «پایتخت جهان سوم» داده شود. در سال ۲۰۰۸، جمغیت مهاجر از سایر استان‌های خود چین ساکن در گوانگجو، حدود ۴۰ درصد از جمعیت شهر را تشکیل می‌داد.
این شهر در کنار شهر‌هایی مثل شانگ‌های، پکن، شنژن، یکی از گران‌ترین شهرها به جهت مستغلات می‌باشد. یکی از معروف‌ترین رویدادهای شهر گوانگجو، بازارچه‌ای است به نام «Canton Fair». این بازارچه، یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین بازارچه‌های چین می‌باشد. نشریه Forbes، شهر گوانگجو را برای سه سال پیاپی، از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵، به عنوان برترین شهر تجاری چین انتخاب کرده است و می توان دانشگاه های این شهر را به عنوان  یکی از مقاصد تحصیلی برای دانشجویان خارجی علاقمند به تحصیل در چین نام برد.
شهرک دانشگاهی گوانگجو یا ابَر مرکز تحصیلات عالی گوانگجو، یک مجموعه دانشگاهی بزرگ نسل سومی بوده و در جنوب شرقی حومه گوانگجو قرار گرفته است. این مرکز در سراسر جزیره شیائوگووی در منطقه پانیو کشیده شده و مساحتی بیش از ۱۸ کیلومتر مربع دارد. این مجموعه شامل ده دانشگاه تحصیلات عالی می‌شود و بیش از ۲۰۰ هزار دانشجو، ۲۰ هزار استاد و ۵۰ هزار کارگر و کارمند دارد. دانشگاه‌هایی که در این مجموعه حضور دارند
حمل و نقل در گوانجو

مترو بهتريت انتخاب براي رفت و آمد در شهر مي باشد.

تاكسي و اتوبوس نيز به تعداد كافي در شهر براي علاقمندان به استفاده از آنها موجود مي باشد.

تاكسي در گوانجو نسبت به ساير شهرهاي چين گرانتر است.

ارزانترین وسيله حمل و نقل عمومي در این  شهر، اتوبوس ميباشد.

هزينه هر سفر حدود ۲ يوآن است لذا اتوبوسها معمولا مملو از مسافر است.