بسیار مهم است قبل از مسافرت کردن به هر مقصدی در مورد آداب و رسوم محلی آن منطقه تحقیق کنید. روسیه از این قاعده مستثنی نیست، به خصوص که روس ها تمایل زیادی به خرافاتی بودن دارند و نمی‌خواهند کاری کنند که معنی بدشانسی دهد. در ادامه به ۱۴ کاری را که نباید در روسیه انجام دهید، اشاره شده است.

۱- با دستکش دست ندهید

13638d10 152d 4f2b 9c5f b00e528b09d4 - چه کارهایی نباید انجام بدهیم در روسیه

از نظر روس‌ها به‌شدت غیر‌مودبانه است که هنگام ملاقات کسی، با دستکش دست دهید. بنابراین مطمئن شوید قبل از هرگونه ملاقات و برخوردی دستکش خود را درآورید. همچنین هرگز در ورودی در دست ندهید چون روس‌ها آن را نشانه‌ی بدشانسی می‌دانند. آن‌ها معتقد هستند اگر در درگاه دست بدهید عاقبت کار صحبت با شما به یک مشاجره و دعوا ختم خواهد شد.

۲- آخرین گیرنده‌ی هدیه نباشید

5d966a75 72c0 46e7 9a70 530ec719ddb4 - چه کارهایی نباید انجام بدهیم در روسیه

روس‌ها یک عبارت و اصطلاح خنده‌دار دارند که ترجمه‌ی ابتدایی آن این است: “آخرین کسی نباشید که هدیه گرفته است.”.معنی ساده‌ی آن، این می‌شود که هرگز کسی نباشید که آخرین هدیه را دریافت کرده است و همواره هدیه‌ی دریافتی را جبران کنید . روس‌ها بسیار تمایل به بخشندگی و سخاوتمندی دارند حتی اگر چیز زیادی برای دادن نداشته باشند. بنابراین هرگز وقتی چیزی را به شما می‌بخشند قبول نکنید مگر اینکه حقیقتا آن را می‌خواهید و در ضمن این نکته را رعایت کنید که بعد از چندین بار رد کردن آن را بپذیرید و از این بابت نگران نباشید چرا که روس‌ها چندین بار تعارف و اصرار می‌کنند.

۳- جوک‌های خانوادگی نگویید

بسیاری از جوک‌هایی که در روسیه می‌شنوید ممکن است راجع به جنسیت، نژاد، مذهب و حتی سیاست باشد و خندیدن به آن‌ها هم محدودیتی ندارد. ولی دقت کنید هرگز جوک‌هایی پیرامون موضوع اعضای خانواده نگویید چرا که از نظر روس‌ها این کار بسیار اهانت‌آمیز و گستاخانه است.

۴- به سالمندان بی‌احترامی نکنید

556a9853 154c 44b4 9b03 9ed4738af85b - چه کارهایی نباید انجام بدهیم در روسیه

مشابه بسیاری از کشورها احترام به سالمندان بخش مهمی از فرهنگ خانواده است. دادن صندلی خود در اتوبوس یا مترو به افراد مسن و یا زن باردار نشانه‌ی احترام است. شاید در بعضی کشورها تعارف صندلی به افراد اقدام خوشایندی به نظر نرسد ولی در روسیه از شما انتظار دارند جای خود را به کسی که احتیاج دارد بدهید.بهای بلیت مترو برای یک سفر ۲۸ روبل(۱۵۵۰ تومان) است که تا هر زمان که داخل مترو باشید می‌توانید از آن استفاده کنید. همچنین می‌توانید با خرید یک بلیت برای ۵، ۱۰ یا ۲۰ سفر در هزینه صرفه‌جویی کنید

۵-  صورتحساب غذا را دانگی حساب نکنید

855f3e36 6323 4212 9df0 7a7bce517f88 - چه کارهایی نباید انجام بدهیم در روسیه

وقتی در بیرون غذا می‌خورید میزبان باید تمام صورتحساب را بپردازد، بنابراین در این کشور این که هر کس سهم خودش را بدهد بی‌ادبی محسوب می‌شود. همچنین این رسم که آقا باید در هنگام همراهی با یک خانم هزینه‌ها را بپردازد، همچنان در روسیه پابرجا است.

۶- کیف پول خالی هدیه ندهید

روس‌ها معتقد هستند هدیه دادن یک کیف جیبی خالی، بد شانسی می‌آورد. از نظر آن‌ها چنین هدیه‌ای به معنی آرزوی تهیدستی و مشکلات مالی برای دریافت‌کننده‌ی هدیه است. بنابراین اگر به دوست خود یک کیف جدید هدیه می‌دهید، مطمئن شوید که یک چیز مخصوص هر چند کوچک داخل کیف گذاشته‌اید.

 ۷- اجازه ندهید خانمی بار سنگین حمل کند

4967dc87 545e 478a 9a9a 877c1a6fe489 - چه کارهایی نباید انجام بدهیم در روسیه

در روسیه قوانین مجزا بر اساس جنسیت همچنان وجود دارد. از این رو از مردان انتظار می‌رود جوانمردانه رفتار کنند. به‌عنوان مثال دست زنی را که از اتوبوس پیاده می‌شود را بگیرند، در ماشین را باز کنند، او را در حمل وسایل سنگین کمک کنند. .با این که زنان روسی از نظر بنیه‌ی بدنی قوی هستند، مردان روس باور دارند کمک به زنان یک کار ساده برای نشان دادن ادب است.

۸- بدون دلیل لبخند نزنید

58b17f31 5ad5 4dbd 877f befd7579a9a8 - چه کارهایی نباید انجام بدهیم در روسیه

روس‌ها فقط برای دوستان و اعضای خانواده‌ی خود لبخند می‌زنند. بنابراین در مسکو زمانی که در وسایل حمل و نقل عمومی هستید یا خرید می‌کنید بر حسب تصادف به غریبه‌ها لبخند نزنید. روس‌ها یک ضرب‌المثل دارند، “بدن دلیل لبخند زدن نشانه‌ی حماقت است.”

۹- دست خالی به جایی نروید

3064f93a 86af 4217 8509 7da23871dc70 - چه کارهایی نباید انجام بدهیم در روسیه

اگر برای صرف شام یا ملاقات به منزل کسی دعوت شده‌اید، خیلی بی‌ادبانه است که دست خالی بروید. یک هدیه‌ی کوچک مثل گل، دسر و یا یک اسباب‎‌بازی کوچک برای کودکان با خود به همراه داشته باشید. روس‌ها با افتخار برای مهمانان خود وعده‌های غذایی مفصل و پر نقش و نگاری را آماده می‌کنند و دست خالی رفتن، نوعی عدم قدردانی از میزبان محسوب می‌شود.

۱۰- با کفش وارد خانه نشوید

d00daceb 3e8c 49cf 83b9 d070643b362c - چه کارهایی نباید انجام بدهیم در روسیه

هرگاه وارد منزل یک روس می‌شوید رسم درست این است که کفش‌های خود را در بیاورید. بسیاری از خانه‌ها با فرش‌های گران‌قیمت ایرانی تزئین شده‌اند که تمیز کردن آن‌ها کار مشکلی است. بعضی میزبان‌ها ممکن است به شما پیشنهاد دهند دمپایی بپوشید. در برخی مهمانی‌ها ممکن است برخی بانوان یک جفت کفش اضافی برای استفاده در داخل خانه بیاورند.

۱۱- در گوشه‌ی میز ناهارخوری ننشینید

این یکی دیگر از خرافات روس‌ها است. توصیه می‌شود که هرگز در گوشه‌ی میز ناهارخوری ننشینید، به‌خصوص اگر شما یک خانم جوان هستید. گفته می‌شود “کسی‌که در گوشه‌ی میز بنشیند سرنوشت او به‌گونه‌ای رقم می‌خورد که هرگز ازدواج نکند یا به عشق خود نرسد.”

۱۲- در فضای بسته سوت نزنید

c474d300 4c5c 4edf af14 729f47697770 - چه کارهایی نباید انجام بدهیم در روسیه

مشابه بسیاری از فرهنگ‌های آسیایی، در روسیه نیز سوت زدن در فضای سرپوشیده بدشانسی می‌آورد. روس‌ها بسیار خرافاتی هستند و باور دارن سوت زدن در داخل ساختمان باعث ورشکستگی مالی، فقر و حمله‌ی سوسک‌ها می‌شود!

۱۳- بطری خالی را روی میز نگذارید

اگر در منزل یک روسی چیزی می‌نوشید، رها کردن بطری خالی روی میز به عنوان بد شانسی در نظر گرفته می‌شود. وقتی یک بطری تمام شد، بهتر است آن را روی زمین قرار دهید و یا قبل از سرو کردن بطری جدید آن را دور بیندازید. همچنین به شما توصیه می‌شود هرگز پول خرد یا کلید خود را روی میز جا نگذارید .از نظر روس‌ها این‌ موضوع باعث بدیمنی و ورشکستگی مالی و غم واندوه خواهد شد.

۱۴- لباس راحتی نپوشید

معمولا روس‌ها خیلی خوب لباس می‌پوشند. زنان و مردان روس دوست دارند حتی در کارهای غیر رسمی مثل خرید از سوپرمارکت و رفتن به بانک هم لباس شیک بپوشند. بنابراین دفعه‌ی بعد که به روسیه رفتید، استانداردهای مد و لباس پوشیدن خود را بالا ببرید.

منبع کجارو