فرهنگ مردم سوئد

یکی از ویژگی‌های مهم فرهنگ سوئد، طرفداری آنها از برابری حقوق انسان‌ها است، برای همین به رقابت کردن اهمیت نداده و کودکان خود را طوری تربیت می‌کنند که خود را برتر از دیگران ندانند. سوئدی‌ها ترجیح می‌دهند به حرف دیگران گوش دهند تا مطمئن شوند که بعداً حرف خودشان شنیده می‌شود. خیلی آرام و با متانت صحبت کرده و کم اتفاق می‌افتد که یک سوئدی خشم یا احساسات خود را در محل عمومی نشان دهد. فخرفروشی، تظاهر و افراط را نمی‌پسندند و در همه حال جانب اعتدال را رعایت می‌کنند؛ برای مثال اهل کار یا تفریح خیلی زیاد نیستند. در جریان باشید که اگر درصف فروشگاه یا بانک بودید باید نوبت را رعایت کرده و به حقوق دیگران احترام بگذارید. اماکن زیادی هم سیستم نوبت‌دهی دارند که هنگام ورود، نوبت گرفته و منتظر می‌شوید تا شماره شما را اعلام کند.

7cd15153 f02a 467f b515 1e466f81bb7f - فزهنگ مردم سوئد

خانواده

خانواده جایگاه مهمی در سوئد داشته و حقوق کودکان به شدت رعایت می‌شود. برای اینکه خانواده‌ها بتوانند بهترین مراقبت را از کودکان خود داشته باشند، حق و حقوقی که به آنها تعلق می‌گیرد در دنیا مثال زدنی است. پدر یا مادر تا ۱۸ ماهگی فرزند می‌توانند سر کار نروند. هر یک از آنها حق دارند تا سن ۸ سالگی و زمان مدرسه رفتن کودک، از حجم کارشان تا ۲۵% کم کنند. کمک هزینه‌ای به پدر و مادر برای ۴۸۰ روز پرداخت می‌شود. والدین حق دارند در طی سال برای مراقبت از کودک خود تا ۶۰ روز مرخصی بگیرند. در سفر به این کشور حتماً متوجه حضور گرم و صمیمانه خانواده‌ها در رستوران‌ها و مکان‌هایی از این دست خواهید شد. حتی در قطارها هم وسایل و محیطی برای بازی کودکان تدارک دیده‌ شده است.

926c1046 ff67 4a82 b5c2 65e742fa99fa - فزهنگ مردم سوئد

آداب معاشرت

علی‌رغم محیط آرام سوئد، مهمان‌نوازی در این کشور اغلب به صورت رسمی است. احتمالاً فقط شما را برای صرف قهوه و کیک به منزل خود دعوت می‌کنند اما چنانچه برای خوردن غذا دعوت شدید حتماً سر وقت در مهمانی حاضر شوید چراکه خلاف این رفتار نشان‌دهنده بی‌ادبی است. در این کشور خیلی اتفاق عجیبی نیست که مهمان تا لحظه آخر در ماشین خود می‌نشیند یا همان اطراف پرسه می‌زند تا زمان مهمانی برسد! پس زودتر از موعد هم در مهمانی حاضر نشوید.

لباس مناسب و آراسته بپوشید. کفش خود را هنگام ورود به خانه یک سوئدی درآورید به خصوص در فصل زمستان که احترام شما به میزبان را می‌رساند. اگر برای صرف شام یا مناسبت‌های دیگر دعوت شدید، برای تشکر از زحمات میزبان یک هدیه کوچک با خود ببرید. هنگام غذا حتماً دست خود را روی میز بگذارید تا در معرض دید باشد، طبق آداب غذای اروپایی، چاقو را در دست راست و چنگال را در سمت چپ نگه دارید. قبل از میزبان شروع به خوردن غذا نکرده و تمام غذای خود را میل کنید، غذای اضافه در بشقاب نشانه بی‌ادبی است. سوئدی‌ها موضوع کار و خانه را از هم تفکیک کرده‌اند پس سر میز حرفی از کار نزنید. مرسوم است که در دیدار مجدد با میزبان، بگویید «tack för senast» یعنی «بابت مهمانی تشکر می‌کنم».

7b13320d 048f 4dae 8212 f3193899892c - فزهنگ مردم سوئد

زبان

سوئدی زبان رسمی این کشور است و اکثراً به این زبان صحبت می‌کنند. زبان سامی (Saami) که در مناطق شمالی سوئد رواج دارد و زبان فنلاندی به عنوان دو زبان اصلی اقلیت در این کشور به حساب می‌آیند. سوئدی‌ها در میان کلیه کشورهای جهان، زبان انگلیسی را با بالاترین سطح مهارت صحبت می‌کنند. ۹۰ درصد مردم این کشور مسلط به زبان انگلیسی هستند پس به راحتی می‌توانید در همه جای آن به این زبان صحبت کنید. کاربرد گسترده زبان انگلیسی به حدی است که حتی شرکت‌ها نیز آن را به عنوان رسمی اداری خود انتخاب کرده‌ و بازدیدکنندگان بین‌المللی به شدت از این موضوع استقبال می‌کنند. تدریس انگلیسی در مدارس سوئد اجباری است.

227bf746 6041 4b1d 9657 385a04702836 - فزهنگ مردم سوئد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *