کرج یکی از کلان‌شهرها ایران و همچنین مرکز استان البرز و مرکز شهرستان کرج است. کرج یک شهر کوهپایه‌ای در ایران است که در دامنهٔ رشته کوه‌های البرز و در بلندای ۱۳۰۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. جمعیت شهر کرج نزدیک به دو میلیون نفر است و مردم این شهر به زبان فارسی سخن میگویند .
این شهر به واسطه نزدیکی به تهران،و اتصال آن بوسیله مترو و قطار شهری،به نوعی، تهران محسوب مشود ،زیرا روزانه افراد زیادی میان این دو شهر در رفت و آمد هستند .
آب و هوای کرج در تمام طول سال خنک و دارای رود ها و طبیعتی زنده است،کرج یک کریدور میان تهران و استان های شمالی ایران محسوب میشود بطوریکه برای رسیدن به سه استان شمالی باید از کرج عبور کرد.
حمل و نقل در کرج
حمل و نقل عمومی کرج، متشکل از مترو،اتوبوس شهری؛تاکسی است،مترو کرج به نهران متصل است، از این رو روزانه هزاران نفر میان این دو شهر بوسیله مترودر رفت وآمد هستند.لازم بذکر است علاوه بر مترو ،قطار شهری کرج نیز به تهران متصل است.
حمل و نقل عمومی بین شهری کرج نیز ،شامل قطار ،مترو (میان تهران – کرج)تاکسی ،اتوبوس است ،موقعیت مهم این شهر و جاذبه های طبیعی وآب و هوای خوب این شهر باعث شده،روزانه هزاران نفر ،میان این شهر رفت و آمد کنند.
گردشگری
کرج از دیرباز مکانی برای استراحت و ییلاق بشمار می آمده،و علت آنرا میتوان،نزدیکی به شمال کشور و کوهپایه ای بودن آن نامید،کرج یک شهر خوش آب و هوا با آب های جاری و درختان سر به فلک کشیده و باغات انبوه است،از این رو مردم و گردشگران برای تفریح روانه کرج میشوند تا از نعمات خدادادی آن استفاده کنند.از دیگر جاذبه های کرج میتوان به پیست های اسب دوانی ،پیست موتور سواری،پیست اتومبیل رانی و نقاط طبیعی و زیبای آن اشاره کرد.
مراکز آموزشی و دانشگاهی کرج
در شهر کرج تعداد زیادی دانشگاه و مراکز آموزشی وجود دارد که روزانه افراد زیادی در آن به فراگیری و تحصیل میپردازند ،که از این بین میتوان به دانشگاه آزاد واحد کرج اشاره کرد،که یکی از بهترین و بزرگترین دانشگاه های ایران است