پرجمعیت‌ترین شهر و پایتخت ایران، مرکز استان تهران و شهرستان تهران است. با ۸٬۶۹۳٬۷۰۶ تن جمعیت، بیست و چهارمین شهر پرجمعیت جهان و پرجمعیت‌ترین شهر غرب آسیا به‌شمار می‌رود
از دید ناهمواری‌های طبیعی، تهران به دو ناحیهٔ دشتی و کوهپایه‌ای البرز تقسیم می‌شود و گسترهٔ کنونی آن از ارتفاع ۹۰۰ تا ۱۸۰۰ متری از سطح دریا امتداد یافته‌است. تهران دارای اقلیم نیمه‌خشک است. در بیشتر سال‌ها، فصل زمستان نیمی از کل بارش‌های سالانهٔ تهران را تأمین می‌کند و تابستان نیز کم‌باران‌ترین فصل در تهران است.
تهران شهری با گوناگونی گروه‌های قومی است اما جمعیت خارجی آن کم است. به عنوان بزرگ‌ترین شهر فارسی‌زبان جهان، اکثریت مردم تهران را پارسیان تشکیل می‌دهند و بیشتر مردم این شهر رسماً مسلمان و شیعهٔ دوازده‌امامی هستند. دیگر جوامع مذهبی در تهران شامل زرتشتیان، مسیحیان و یهودیان می‌شود.
حمل و نقل عمومی در تهران:
۱-مترو
»مترو پرطرفدار ترین و ارزان ترین و در عین حال راحت ترین نوع حمل و نقل در تهران است .با مترو تهران میشود به کل تهران دسترسی داشت و از شلوغی و ترافیک خیابان ها بدور ماند .مترو تهران علاوه بر داخل شهر به استان البرز(کرج) و فرودگاه های بین المللی مهرآباد و امام خمینی هم متصل است.
۲-اتوبوس
»خطوط اتوبوسرانی تهران به دو دسته معمولی و تند رو تقسیم میشود که تمام نقنط شهر را به یکدیگر متصل میکند.
با استفاده از اتوبوس تندرو میتوان براحتی از ترافیک عبور کرد ،در عین حال هزینه اتوبوس در تهران در مقایسه باسایر شهرهای دنیا ،رایگان محسوب میشود.
۳-تاکسی
»شما با پرداخت مبلغی بیشتر میتوانید ،به کل نقاط شهر سفر کنید ،تاکسی های تلفنی یا اینترنتی آماده خدمت رسانی به شما میباشند
مراکز آموزشی و بهداشتی در تهران:
تهران مرکز اقتصاد و سیاست در ایران و همچنین مرکز آموزش و بهداشت میباشد
وجود دانشگاه های معتبر جهانی ومنطقه ای ،همچنین موقعیت جغرافیایی ایران،سالانه هزاران دانشجو را روانه تهران میکند ،تا از تحصیل کم هزینه و با کیفیت بهره مند شوند،دانشگاه ها ومراکز آموزشی که تحصیل در آنها برای افراد خود موقعیتی استثنایی یشمار میرود.همچنین بیمارستان هایی در رقابت با اروپا و آمریکا ،که سالانه افراد زیادی را برای درمان و دریافت خدمات پزشکی در خود جای میدهند،بیمارستان هایی با آخرین تجهیزات روز دنیا و پزشکانی که خود در دنیا زبانزد هستند،تمام اینها تهران را به یکی از پرطرفدار ترین شهرهای جهان در زمینه پزشکی سلامت تبدیل کرده.
از جمله دانشگاه های مهم در تهران میشود به دانشگاه تهران،دانشگاه صنعتی شریف ،دانشگاه امیرکبیر،دانشگاه شهید بهشتی ،دانشگاه علوم پزشکی تهران و چندین دانشگاه خصوصی نام برد.
و همچنین تعداد زیاد مراکز درمانی ،این شهر را به یکی از پرطرفدار ترین شهرهای جهان در زمینه پزشکی سلامت تبدیل کرده.
گردشگری در تهران
تهران ،مقصد نخست گردشگران و مسافران است،توریست ها از چند طریق وارد تهران میشوند،هواپیما،قطار،اتوبوس،خودرو شخصی و تاکسی،در تهران مقاصد گردشگری فراوانی اعم از فرهنگی و طبیعت گردی وجود دارد.
تهران کاخ های پرشماری را در خود جای داده است ،که از آن میان میتوان به کاخ های نیاوران ،سعدآباد و گلستان اشاره کرد که سال های محل زندگی سلاطین ایران بوه است.
وجود پیست های اسکی و کوه های جذاب در تهران ،جذابیتی دو چندان به این شهر داده است ،علاوه بر آن شب های تهران خود یکی از بی نظیر ترین صحنه ها را برای شما تداعی میکند.
از دیگر موارد، پارک های جنگی و دریاچه مصنوعی خلیج فارس به همراه برجهای آزادی و میلاد در تهران به عنوان نگینی در تهران خودنمایی میکنند.