ایران ، کشوری در جنوب غربی آسیا و در منطقه خاورمیانه و از نظر مساحت ،هجدهمین کشور بزرگ دنیاست،و جمعیت آن بالغ بر ۸۰ میلیون نفر است.
ایران از شمال با جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکمنستان، از شرق با افغانستان و پاکستان و از غرب با ترکیه و عراق همسایه است و همچنین از شمال به دریای خزر (کاسپین) و از جنوب به خلیج فارس و دریای عمان محدود می‌شود، که دو منطقهٔ نخست از مناطق مهم استخراج نفت و گاز در جهان هستند.
پایتخت، بزرگ‌ترین شهر و مرکز فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اداری ایران، شهر تهران است. ایران یک قدرت منطقه‌ای مهم در خاورمیانه است که به‌خاطر ذخایر بزرگ سوخت فسیلی‌اش که شامل بزرگترین میدان گاز طبیعی در جهان و چهارمین ذخایر نفتی بزرگ کشف و تأیید شده می‌شود، نفوذ و نقش قابل توجهی در امنیت بین‌المللی انرژی داشته.و صنعت نفت، پتروشیمی و گاز طبیعی در ایران پیشتاز است. همچنین ایران میراث فرهنگی غنی دارد که بخشی از آن به عنوان ۱۹ میراث جهانی در یونسکو ثبت شده‌است که به عنوان چهارمین رتبه در آسیا و ۱۲مین رتبه در جهان است. ایران به واسطهٔ قرار گرفتن در منطقهٔ میانی اوراسیا موقعیتی راهبردی دارد.
ایران از اعضای مؤسس سازمان ملل متحد، سازمان اکو، جنبش عدم تعهد، سازمان کنفرانس اسلامی و اوپک است. سیستم سیاسی کنونی ایران بر اساس قانون اساسی ۱۳۵۷ (۱۹۷۹) بنا شده‌است که ترکیبی از یک دموکراسی نیابتی (دموکراسی پارلمانی یا مجلسی) با یک حاکمیت دینی است که فقهای اسلامی تحت یک مفهوم (رهبر ایران) بر آن حکمرانی می‌کنند. پیش از سال ۱۳۵۷ نظام ایران سکولار بود و با انقلاب ۱۳۵۷ اسلام، دین رسمی و مذهب آن تشیّع گشت. حکومت مشروطه سلطنتی دودمان پهلوی در ایران با انقلاب ۱۳۵۷ سرنگون شده و نظام جمهوری اسلامی جایگزین شد. این نظام حکومتی در قانون اساسی مصوّب ۱۳۵۸ (و بازنگری ۱۳۶۸) تشریح شده‌است. مقام رهبری در ایران بالاترین جایگاه رسمی است که از سال ۱۳۶۸ تاکنون در اختیار سید علی خامنه‌ای قرار دارد.

ایران کشوری با چندگانگی فرهنگیست که از گروه‌های زبانی و نژادی بسیاری تشکیل شده‌است که به‌طور رسمی اکثریت شیعه هستند و بطور مسالمت آمیز طی قرون متمادی با یکدیگر زیست میکنند. بسیاری از ایرانیان به زبان‌های فارسی، ترکی آذربایجانی، کردی، لری، بلوچی، گیلکی، تالشی و عرب های ایران صحبت می‌کنند اما زبان رسمی در ایران زبان فارسی است. ایران به عنوان یک سرزمین و یک ملت، پیشینه‌ای کهن دارد و یکی از تاریخی‌ترین کشورهای جهان به‌شمار می‌رود.

ساختار سیاسی ایران
نظام جمهوری اسلامی ایران حکومت کنونی ایران است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ و در تاریخ ۱۲ فروردین ۱۳۵۸، طی یک همه‌پرسی با رأی آری ۹۸٫۲٪ درصد از شرکت‌کنندگان تشکیل شد.
کلیه بخش‌های حکومتی جمهوری اسلامی ایران، با انتخاب مردم (به صورت مستقیم یا غیر مستقیم) تشکیل می‌شود. ساختار سیاسی ایران شامل.( رهبر در رأس هرم قدرت قرار دارد. پس از رهبر ساختار سیاسی جمهوری اسلامی بر پایه سه قوه مجریه، قضائیه، و مقننه است. مجلس خبرگان وظیفه انتخاب رهبری را برعهده دارد و مجمع تشخیص مصلحت نظام ۸ وظیفه بر عهده دارد که یکی از آن‌ها رسیدگی به اختلافات مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان است گریبان ایران را گرفت.

تقسیمات کشوری:
ایران به عنوان هجدهمین کشور دنیا از نظر وسعت ،و ۸۰ میلیون جمعیت و قرارگرفتن در نقطه ای راهبردی بعنوان یک کشور تاثیر گذار در جهان شناخته میشود.
ایران از ۳۱ استان تشکیل شده که هریک شامل چند شهرستان میشوند .لازم بذکر است که مدیریت در ایران به صورت متمرکز است و تمامی دستورات از پایتخت به سایر استان ها ارسال میشود ،و استاندار هر استان را شخص رییس جمهور که توسط ملت انتخاب میشود ،منصوب میکند.
زبان
براساس نتایج سرشماری سال ۱۳۷۵ دربارهٔ ترکیب قومی ملّت ایران، جمعیت فارس‌ها حدود ۷۳ تا ۷۵ درصد جمعیت ایران است. آمار سرشماری سال ۱۳۷۵ نشان می‌دهد که ۸۲ تا ۸۳ درصد مردم فارسی صحبت می‌کنند .
زبان رسمی و اداری ایران فارسی است. این زبان از شاخه جنوب غربی زبان‌های ایرانی در خانواده هند و اروپایی است. براساس اصل پانزدهم قانون اساسی ایران کتاب‌های درسی باید با این زبان و خط باشد، ولی استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌های گروهی و تدریس ادبیات آن‌ها در مدارس آزاد است.

آب و هوا
آب و هوا یک مقوله منحصر بفرد در ایران هست که در کمتر نقطه ای از دنیا میتوان دید.هنگامی که در شمال ایران برف همه جا را سفید پوش کرده و دمای هوا به ۱۰- میرسد ،افتاب گرم بر جنوب ایران میتابد و هنگامی که باران در غرب میبارد ،مرکز ایران شاهد هوایی خنک و نیمه ابری است .شما در ایران میتوانید ۴ فصل را باهم تجربه کنید.
شمال ایران دارای مناطق جنگلی و کوهستانی همراه با آب های جاری و سواحل دریای خزر است،مرکز کشور دارای کویر زیبا و خشک است که سالانه توریست ها را در خود جای میدهد ،غرب ایران را کوهستان ها و جنگل های دربرگرفته است.
سواحل جنوبی ایران،واقع در خلیج فارس هر ساله مقصد گردشگران برای فصول سرد سال است.
سرد ترین نقاط ایران به منفی ۲۰- و گرمترین مناطق به +۴۰ میرسد ،اما میانگین هوا را میتوان در تهران و استان های مرکزی در +۱۲ شاهد بود.
نظام آموزشی در ایران
بر اساس قانون اساسی ایران، آموزش و پرورش برای همه کودکان و نوجوانان ایرانی تا دوره متوسطه رایگان است و دولت وظیفه دارد امکان تحصیل را برای همگان از طریق وزارت آموزش و پرورش فراهم سازد.
نظام آموزشی ایران به دو دوره شش ساله تقسیم میشود ،که شامل یک دوره شش ساله ابتدایی و یک دوره شش ساله متوسطه است.
افراد در هفت سالگی وارد مدرسه میشوند و ۱۲ سال به تحصیل میپردازند.
پس از آن وارد دانشگاه میشوند و در رشته های مربوطه به تحصیل میپردازند۰
کاردانی :۲ سال
کارشناسی :۴ سال
کارشناسی ارشد:۲ سال
دکتری:۳ سال
در سراسر خاورمیانه و کشورهای آسیایی، ایران به عنوان مرکز تحصیلات عالی شناخته شده است. ایران فرهنگی منحصر به فرد و غنی دارد و “دانشگاه تهران” و “دانشگاه علم و صنعت” ایران در رتبه‌بندی جهانی دانشگاههای کیو.اس قرار دارند. در رتبه بندی ۵۰۰ دانشگاه برتر ایران یک دانشگاه(دانشگاه تهران) و در رتبه‌بندی ۱۰۰۰ دانشگاه برتر، ایران ۸ دانشگاه(تهران، علوم پزشکی تهران، صنعتی شریف، امیرکبیر، تربیت مدرس، صنعتی اصفهان، علم و صنعت و فردوسی مشهد) حضور دارند. کشور ایران با بیش از ۸۰ میلیون نفر جمعیت دارای ۲۴۶۸ واحد دانشگاهی(دولتی و غیردولتی) است.ایران رتبه سوم را در جهان از لحاظ تعداددانشگاه به خود اختصاص داده و با کشور های آمریکا ،هند و چین رقابت میکند
در سراسر خاورمیانه و کشورهای آسیایی، ایران به عنوان مرکز تحصیلات عالی شناخته شده است. ایران فرهنگی منحصر به فرد و غنی دارد و “دانشگاه تهران” و “دانشگاه علم و صنعت” ایران در رتبه‌بندی جهانی دانشگاههای کیو.اس قرار دارند. در رتبه بندی ۵۰۰ دانشگاه برتر ایران یک دانشگاه(دانشگاه تهران) و در رتبه‌بندی ۱۰۰۰ دانشگاه برتر، ایران ۸ دانشگاه(تهران، علوم پزشکی تهران، صنعتی شریف، امیرکبیر، تربیت مدرس، صنعتی اصفهان، علم و صنعت و فردوسی مشهد) حضور دارند. کشور ایران با بیش از ۸۰ میلیون نفر جمعیت دارای ۲۴۶۸ واحد دانشگاهی(دولتی و غیردولتی) است.
ایران ،رتبه سوم را از لحاظ تعداد دانشگاه در جهان دارد.
زبان رسمی
فارسی یا پارسی یکی از زبان‌های هندواروپایی در شاخهٔ زبان‌های ایرانی جنوب غربی است که در کشورهای ایران، افغانستان،تاجیکستان و به آن سخن می‌گویند. فارسی زبان رسمی کشورهای ایران و تاجیکستان و یکی از دو زبان رسمی افغانستان (در کنار پشتو) است. زبان رسمی کشور هندوستان نیز تا پیش از ورود استعمار انگلیس، فارسی بود.
نماد زبان فارسی
زبان فارسی را پارسی نیز می‌گویند. زبان فارسی در افغانستان به‌طور رسمی دری و در تاجیکستان تاجیکی خوانده شده‌است.
در سال ۱۸۷۲ در نشست ادیبان و زبان‌شناسان اروپایی در برلین، زبان‌های یونانی، فارسی، لاتین و سانسکریت به عنوان زبان‌های کلاسیک جهان برگزیده شدند. بر پایهٔ تعریف، زبانی کلاسیک به‌شمار می‌آید که یکم، باستانی باشد، دوم، ادبیات پرباری داشته باشد و سوم در آخرین هزاره عمر خود تغییرات اندکی کرده باشد.
فارسی از دیدگاه شمار و گوناگونی ضرب‌المثل‌ها در میان سه زبان نخست جهان است. با ورود واژگان از زبان عربی (و زبان‌های دیگری مانند یونانی، آرامی، ترکی و غیره) به زبان فارسی، این زبان از نظر تعداد واژه‌ها یکی از غنی‌ترین زبان‌ها شده‌است. در کمتر زبانی فرهنگ واژگانی چون دهخدا (در ۱۸ جلد) یا فرهنگ سخن (در ۸ جلد) دیده می‌شود.
خط فارسی کنونی، فارسی‌شدهٔ خط عربی است و خط عربی تغییر یافته خط کوفی و بصری است که چهار حرف «پ»، «ژ»، «گ» و «چ» را افزون بر آن دارد. در پی تغییر خط در تاجیکستان، در این کشور زبان فارسی به خط سیریلیک نوشته می‌شود و تلاش‌هایی برای بازگشت به خط فارسی وجود دارد.خط فارسی هم‌اکنون در دو کشور ایران و افغانستان به خوبی رواج دارد و خط رسمی کشور است.
نام پایتخت زبان رسمی دین رسمی مذهب رسمی جمعیت شهرهای مهم
جمهوری اسلامی ایران تهران فارسی اسلام تشیع ۸۰میلیون نفر اصفهان-تبریز-مشهد-کرج-