حمل و نقل عمومی در مسکو نسبتا ارزان است و به راحتی می‌توان با استفاده از مترو، اتوبوس، تراموا و تاکسی به هر جا که خواست سفر کرد و باید گفت که راحت‌ترین و رایج‌ترین این وسایل مترو است. ساعت کار وسایل نقلیه عمومی از ۵:۳۰ صبح آغاز می‌شود و تا ۱ بامداد ادامه دارد. ایستگاه‌های اتوبوس دارای علامت A، اتوبوس برقی دارای علامت T، و تراموا دارای علامت Tp است. مینی‌بوس‌های کوچک هم در همه جا پیدا می‌شوند. شرکت Yandex دارای اپلیکیشن مخصوص حمل و نقل است که برای سیستم عامل‌های اندروید و IOS قابل دسترس هستند. با استفاده از آن‌ می‌توانید به صورت زنده از موقعیت مکانی‌ اتوبوس‌ها، اتوبوس‌های برقی و تراموا مطلع شوید.

7be46c2a 2720 4dfc b21d 115ade9ca89b - حمل ونقل در روسیه

مترو

da2f8405 9e77 4956 ab05 6262c524abc6 - حمل ونقل در روسیه

با اینکه هیچ علامت انگلیسی در رابطه با متروها وجود ندارد اما استفاده از آن‌ها کار راحتی است. متروی مسکو به قدری زیبا است که بیشتر شبیه به موزه است. یکی از دلایل این تزئینات آن است که در آغاز این مکان را به عنوان پناهگاه مردم در زمان جنگ بنا کردند. در نتیجه برای قابل تحمل بودن و ادامه زندگی کمونیستی آن را زیبا ساختند.

c8beae28 0487 4b1b 9c91 a5643fea2d35 - حمل ونقل در روسیه

سال ۱۹۳۵، وقتی که متروی مسکو راه‌اندازی شد، این سیستم زیرزمینی فقط ۱۱ ایستگاه داشت و ۲۸۵ هزار نفر را به مقصدهای خود می‌رساند. اما، امروز، شبکه متروی مسکو شامل ۲۰۶ ایستگاه است و روزانه ۹ میلیون نفر از آن استفاده می‌کنند.

همانطور که از نقشه پیدا است هر مقصد رنگ خاص خود را دارد. ورودی هر مترو با رنگ قرمز و حرف M نشان داده می‌شود. همانطور که گفته شد ساعت کار وسایل از ۵:۳۰ صبح تا ۱ بامداد ادامه دارد و معمولا آخرین قطار در هر خطی مسیر خود را در ساعت ۰۰:۵۰ آغاز می‌کند. در ساعت شلوغی شهر (۸ تا ۹ صبح و ۵ عصر تا ۹ شب) مترو نیز بیش از حد شلوغ می‌شود پس توصیه می‌کنیم در این ساعات از استفاده از مترو خودداری کنید.

برخی ایستگاه‌ها ظواهر و سنت‌های بسیار جالبی دارند برای مثال زمانی که وارد ایستگاه مترو Ploschad Revolutsii می‌شوید مجسمه‌های برنزی از انسان‌هایی را می‌بینید که یادآور انقلاب کمونیستی هستند. بسیاری از مردم بر این باورند که لمس کردن این مجسمه‌ها برایشان خوش‌شانسی می‌آورد.

بهای بلیت مترو برای یک سفر ۲۸ روبل(۱۵۵۰ تومان) است که تا هر زمان که داخل مترو باشید می‌توانید از آن استفاده کنید. همچنین می‌توانید با خرید یک بلیت برای ۵، ۱۰ یا ۲۰ سفر در هزینه صرفه‌جویی کنید